Avukatınıza Lazım Olan Argümanları Temin Edin

Avukatınıza Lazım Olan Argümanları Temin Edin
Yargılamada asli savunma argümanlar delillerdir. Olaylar fazlası vakit eşler arasında ortaya geldiğinden delillerin zenginliği ve nerede bulunduğu konusu ile ilgili bilgi sahibi olan şahıslar eşlerdir.

Benim burada size tavsiyem, avukatınız ile dilekçenizi hazırlamadan evvelce bir çay ya da kahve ile beraber alın elinize kağıt ve kalemi yazmaya başlayın.

Neyi mi yazacaksınız? Tabi ki kafanızdan geride bıraktığımız ve boşanmaya sebebiyet veren hadiseleri….

Benim kendi müvekkillerimden hazırlamalarını istediğim bir ödev var. Kendilerinden bana dilekçe ya da mektup yazmalarını istiyorum. Bana yazacakları dilekçede ya da mektupta boşanmaya sebebiyet veren hadiseleri ayrıntılı bir şekilde hazırlamalarını istiyorum.

Bunu namacıyla mi istiyorum? Boşanmaya sebebiyet veren hadiseleri derhal sıralamak olası değildir. Genellikle senelerce süren evliliklerde hadiseleri bir anda hatırlamak olası değildir. Üstelik boşanma avukatının yanısıra hadiseleri yine hatırlamak mecburiyetinde kalmak ve duygu yoğunluğu içerisine girmek bireylerin birtakım hadiseleri hatırlamamaları ya da eksik hatırlamalarına yol açmaktadır.  Daha rahat bir ortamda lüzum görülürse araya dinlenme fasılları ve molalar sunarak rahat rahat notlarını almaları ayrıntıları kaçırmamak adına verimli olmaktadır.

Ancak her bir hadise açısından,

Olay ne vakit gerçekleşti?
Olay nerede gerçekleşti?
Olay neticesinde ne oldu?
Olayı ne şekilde ispatlayabilirsiniz?
sorularına yanıt vermelerini istiyorum.

Örneğin “eşim bana sıksık hakaret ediyor” diyen müvekkilimize

Size hakaret olarak söylenen sözler nedir? Tam olarak ve kusursuz olarak belirtmesini istiyoruz. Çünkü bu sözlerin hakaret olup olmadığını belirleme etmemiz lüzumiyor. Ağza alınmayacak küfürler sahibi olan sözler de olsa bunu öğrenmek mecburiyetindeyız. Çünkü yargılamada “ayıp” kavramı bulunmamaktadır.

Size hakaret sözlerini ne vakit söyledi? Tam olarak gün ve ay olarak bilmenize lüzum yok. “Kurban bayramıydı”, “Ramazanın ortalarında kayınvalideme yemeğe gitmiştik. Orada söyledi.” şeklindeki belirlenebilir nitelikteki tarihler de bizim amacıyla yeterlidir.

Size bu hakaret sözlerini nerede söyledi? “Ablamların evindeydik”, “Kendi evimizdeydik”, “Uçakta söyledi” vs.

Size hakaret sözlerini söylediğini nasıl ispatlayabilirsiniz? “Annem ve kardeşlerim duydu”, ” bana bağırdığı amacıyla komşumuz söylediklerinin tamamını duymuş”,”arkadaşım oradaydı tanıklık yapar”, “Bana hakareti mesaj yolu ile yapmıştı, telefonumda hala kayıtlı” şeklindeki beyanlar bizim amacıyla yeterli olacaktır.

İşte bu detaylar ve vakası ispata elverişli vasıtalar konusu ile ilgili boşanma avukatınız ile beraber çalışmanız durumunda yüz güldüren bir netice ile karşılaşma ihtimaliniz artacaktır.

6 Aralık 2023 tarihinde yayınlandı, 344 kez okundu

En Çok Okunan Yazılar

 • Sakin Olun Ancak Hızlı Hareket Edin
  Sakin Olun Ancak Hızlı Hareket Edin
  6 Aralık 2023

  İyice düşündünüz ve boşanmaya karar verdiniz. Ya da hiç beklemediğiniz anda size karşı açılan boşanma dava dilekçesi geldi. “Ne y...

 • Avukatınıza Lazım Olan Argümanları Temin Edin
  Avukatınıza Lazım Olan Argümanları Temin Edin
  6 Aralık 2023

  Yargılamada asli savunma argümanlar delillerdir. Olaylar fazlası vakit eşler arasında ortaya geldiğinden delillerin zenginliği ve nerede bulunduğu kon...

 • Boşanma Avukatınızın Uyarılarına Mutlaka Uyun
  Boşanma Avukatınızın Uyarılarına Mutlaka Uyun
  6 Aralık 2023

  Boşanma avukatınız ile prensiplerde anlaştınız. Vekaletnameyi sundunuz. Görüşmelerinizi yaptınız. Avukatlık Ücretini ödediniz. Ama  bitmedi henüz...

 • Taleplerinizi Net Olarak Belirleyin
  Taleplerinizi Net Olarak Belirleyin
  6 Aralık 2023

  Boşanma davasında asli amaç taraflar arasındaki evliliğin hukuken sona erdirilmesidir. Fakat boşanma mâlî ve mâlî kalitesi olmayan bir çok neticesi ol...

 • Boşanma Avukatınıza Karşı Dürüst Olun
  Boşanma Avukatınıza Karşı Dürüst Olun
  6 Aralık 2023

  Boşanmaya sebebiyet veren olaylarda çoğunlukla eşlerin sadece kendileri veya aileleri bulunmaktadır. Çünkü aile içinde gerçekleşen olaylarda tesadü...

Tüm Yazılar »